Terapia hrou
TERAPIA HROU je špeciálna metóda, ktorej účinky sú potvrdené mnohými výskumami. Je určená pre deti s poruchami pripútania, poruchami správania, s emocionálnymi výkyvmi, pre sociálne nezačlenené deti, deti s psychosomatickými a inými problémami. Je výborná aj ako prevencia vzniku týchto problémov.
TERAPIA HROU sa považuje za jedinečnú stratégiu práce s dieťaťom. Je pre deti to isté, čo poradenstvo, či psychoterapia pre dospelých. Hra je pre deti prirodzený spôsob komunikácie, presne tak, ako je pre dospelých prirodzeným spôsobom komunikácie rozprávanie. V herni sa hračky používajú ako slová a hra je rečou dieťaťa. Deťom sú v terapii hrou poskytnuté špeciálne hračky, ktoré im umožňujú vyjadriť to, čo sa im ťažko vyjadruje slovami. Cez hru deti v bezpečnom prostredí vyjadrujú slobodne svoje myšlienky, pocity, potreby a túžby. V herni sa dieťa učí zvládať reálne životné situácie. Využíva na to svoje prirodzené danosti a vnútorné zdroje, učí sa vnútornej sebaregulácii a sebakontrole.
Vznikom podporného tímu na našej škole a nástupom školského psychológa vznikol priestor na zriadenie špeciálnej miestnosti, tzv. „herničky“. TERAPIA HROU sa realizuje raz za týždeň a trvá 45 minút. Proces vedie hrový terapeut, školská psychologička, bez prítomnosti rodiča. Konzultácie s rodičmi sa konajú spravidla raz za mesiac. Dĺžka terapie závisí od závažnosti problémov, ktoré dieťa prežíva. Odporúčaný minimálny počet terapií pri menej závažných ťažkostiach je 12.
Vzdelávanie školského psychológa v TERAPII HROU bolo uhradené z Plánu obnovy SR