Školský psychológ
Kto je školský psychológ?
Odborný zamestnanec školy, ktorý poskytuje psychologickú starostlivosť v oblasti výchovy a vzdelávania, a to:
- žiakom
- rodičom (zákonným zástupcom žiakov)
- zamestnancom školy
Čo robí školský psychológ?
Jeho činnosť zahŕňa predovšetkým konzultácie a poradenstvo, preventívne aktivity a intervencie, orientačnú diagnostiku, a to individuálnou alebo skupinovou formou.
V úzkej spolupráci s odborným tímom školy poskytuje psychologickú starostlivosť žiakom s ťažkosťami v učení, správaní, zdravotne znevýhodneným žiakom a žiakom zo sociálne znevýhodneného prostredia.
Poskytuje psychologickú starostlivosť žiakom v krízových sociálnych a životných situáciách.
V prípade potreby odporúča zákonnému zástupcovi žiaka ďalšiu spoluprácu s inými odborníkmi a poradenskými zariadeniami – Centrum špeciálnopedagogického poradenstva a prevencie, klinickým psychológom, pedopsychiatrom a pod.
Situácie, v ktorých sa môžete na školského psychológa obrátiť:
- v prípade ťažkostí žiaka v správaní a prežívaní – záškoláctvo, agresia, šikana, sebapoškodzovanie, problémy so stravovaním, strata záujmov, tréma, zmeny nálad, úzkosti a strachy, depresie, ...
- zlepšovanie vzťahov v triede, pomoc pri adaptácii na školu
- pri ťažkostiach v učení – náhle zhoršenie prospechu, integrácia žiaka
- pomoc pri zvládaní krízových životných situácii – úmrtie v rodine, rozvod..
- pomoc v oblasti sebapoznania a rozvoja osobnosti
- realizácia preventívnych aktivít – užívanie psychoaktívnych látok, závislosti, sexualita, ...
Zásady práce školského psychológa
Pre prácu školského psychológa platí zásada dôvernosti. To znamená, že informácie, ktoré sa v priebehu svojej práce dozvie o dieťati, o zákonnom zástupcovi, o zamestnancovi školy ďalej neposúva, pokiaľ s tým dotknutá osoba nesúhlasí.
O tomto i o možných výnimkách je každý, kto spolupracuje so školským psychológom, jeho veku a rozumovým schopnostiam primeraným spôsobom ústne informovaný.
O zásadách práce školského psychológa hovorí aj dokument Informovaný súhlas s odbornou psychologickou starostlivosťou a informácia o spracúvaní osobných údajov, ktorý pred začatím dlhodobej individuálnej spolupráce psychológa s dieťaťom (viac ako dve konzultácie) podpisuje jeho zákonný zástupca.
Pri vykonávaní psychologickej činnosti sa školský psychológ riadi pravidlami v Etickom kódexe Slovenskej komory psychológov a tiež dokumentom Etika práce školského psychológa Asociácie školskej psychológie.
Spolupráca so školským psychológom je dobrovoľná. Nikoho k nej nemožno nútiť, možno ju len ponúkať alebo odporúčať.
Ako kontaktovať psychológa na našej škole?
Psychológa je možné kontaktovať telefonicky na čísle 042/4422875 (sekretariát), prostredníctvom triedneho učiteľa alebo e-mailom na zspodhajom.psycholog@gmail.com. Pracovná doba školského psychológa je od 7.00 do 15.00, v individuálnych prípadoch je možné čas stretnutia prispôsobiť.
Teším sa na spoluprácu!
Mgr. Petra Šatková, školský psychológ